V dnešnej dobe veľkého množstva informácií je ťažké rozlíšiť, čo je mýtus a čo je naozaj pravda. Nie je tomu inak ani pri odpadoch. Je dôležité vedieť rozoznať, čo sa separovať môže, a čo už nie. Ako recyklovať zrkadlá, kartóny od vajec, kelímky od jogurtu alebo také orechové lístie? Spísali sme Vám 11 najväčších mýtov o odpadoch.
Nie je to pravda. V niektorých obciach možno vidieť hromadný odvoz separovaného odpadu. Ten je následne roztriedený na ďalšie spracovanie.
Pri drvení a praní materiálu PET sú tieto prímesi odstránené. Takže ich pokojne môžete vhadzovať stlačené do kontejnerov na plasty aj s uzáverom.
Drobné pozostatky jogurtu nevadia, plasty sa pred spracovaním perú. Stačí jogurt alebo iný produkt dôsledne vyškrabať a prípadne opláchnuť malým množstvom vody aby nezašpinil aj čistý odpad v nádobe. Pozor je potrebné dať pri obaloch od mastných látok. Tie pred vyseparovaním umyte teplou vodu a čistiacim prostriedkom.
Nie je to potrebné. Plastové okienko bude odstránené pri spracovaní zariadením pri recyklácii.
Tento materiál už nie je možné znova recyklovať preto ho vyhoďte do komunálneho odpadu alebo do kompostu.
Veľkú časť (až polovicu) pri tvorbe nového papiera tvorí použitý papier. Každý papier je preto z časti recyklovaný.
Nie je to pravda.
Nie je to pravda. Zrkadlo obsahuje pokovované časti, ktoré pri spracovávaní spôsobujú komplikácie. Pece si neporadia ani s keramikou a porcelánom.
Čiastočne pravda. Polystyrénové termoobaly na jedlo z reštaurácii patria do žltého koša na separovaný odpad. Polystyrén na izoláciu budov je potrebné odniesť na zberný dvor ako stavebný odpad.
Je pravda, že kvôli zložkám nachádzajúcich sa v listoch orecha sa tieto listy rozkladajú dlhšie, ale ak ich predtým posekáte (napríklad kosačkou pri zbieraní a následne zmiešané s iným kompostom (napríklad trávou), a po častiach budete vkladať do kompostoviska, po niekoľkých týždňoch spozorujete ich rozklad. Dôležité je tiež aby bol takýto kompost dostatočne prevzdušnený.
Nie je to pravda. Mladá burina, ktorá nedosiahla štádium kvitnutia neprežije štandardné podmienky, ktoré sú vo fungujúcom kompostovisku. Húževnaté a vegetatívne sa rozmnožujúce rastliny to dokážu. Odporúčame ich preto nasekať a nechať skvasiť v dažďovej vode a až následne skompostovať.
Kvalita životného prostredia, v ktorom žijeme je len a len v našich rukách. Separovanie nie je zložitá vec a nezaberie veľa času. Správnym separovaním zabezpečíte využiteľnosť odpadov a zníženie nákladov na ich zneškodnenie.
Zdroj: www.odpad.sk
Pojem proces je v dnešnej dobe veľmi populárne slovo. Avšak ľudia častokrát nevedia, čo tento pojem znamená. Viete, čo to ten proces vlastne je?
Zobraziť viacSvetový deň kvality oslavujeme každý rok, druhý novembrový štvrtok. V roku 2024 je to 14. november. V tento deň sa zameriavame na dôležitosť kvality vo všetkých oblastiach nášho života, pretože kvalita je neodmysliteľnou súčasťou našich životov, či už pri výrobe produktov alebo poskytovaní služieb.
Zobraziť viacV dnešnom konkurenčnom prostredí sa firmy snažia neustále zlepšovať svoje služby a produkty. Jedným z nástrojov, ktorý im v tom pomáha, sú ISO normy. V tomto článku sa zameriame na štyri konkrétne normy – ISO 17100, ISO 28000, ISO 18788 a ISO 41001 – a vysvetlíme, prečo sú dôležité pre rôzne oblasti podnikania.
Zobraziť viacČo sa ukrýva pod pojmom kultúra bezpečnosti v spoločnostiach? Dozviete sa v našom článku.
Zobraziť viac