Aktuálna doba prináša čoraz väčšie nároky na praktickú aplikáciu IT riešení do spoločností. Tento trend je natoľko silný, že aj malé spoločnosti pôsobiace v rôznych odvetviach sa snažia ísť s dobou. Vďaka unikátnym IT riešeniam a aplikáciám vedia byť bližšie ku klientom a zároveň je možné zjednodušiť proces realizácie zákazky. Ide o rozširujúci sa trh, na ktorom postupne vzniká čoraz väčšia konkurencia. Norma ISO/IEC 20000-1 je vhodný nástroj na to, ako štandardizovať a zlepšiť poskytované služby a zároveň hodnoverne preukázať zákazníkovi úroveň poskytovaných služieb.
Uvedená norma špecifikuje požiadavky na poskytovateľa služieb, ktoré sú zamerané na plánovanie, implementáciu, prevádzku, monitorovanie, kontrolu, údržbu a zdokonaľovanie systému manažérstva služieb.
Požiadavky normy sú koncipované tak, aby ich bolo možné uplatniť na poskytovateľov služieb všetkých veľkosti a zameraní. Slúži predovšetkým na nastavenie služieb a procesov ich poskytovania v súlade s medzinárodne osvedčeným štandardom. Tieto procesy vychádzajú u knižnice ITIL. Uvedený štandard môže byť uplatňovaný IT oddelením alebo externým poskytovateľom IT služieb.
Norma sa zameriava práve na procesy dodávania služieb a nie na dodávané produkty ako sú hardvér alebo softvér na čo sa zameriava norma ISO 9001. Systém manažérstva služieb je špecifikovaný práve na služby spojené s inštaláciou, používaním, prevádzkou a servisom informačných systémov.
Norma ISO/IEC 20000-1 pozostáva z 10 základných bodov a svojou štruktúrou je prispôsobená k integrácii s manažérskymi systémami noriem ISO 9001:2015 a ISO/IEC 27001:2013. Štruktúra normy je nasledovná:
Obrázok - systém manažérstva služieb. Zdroj : ISO/IEC 20000-1
Norma ISO/IEC 20000-1 vo svojom obsahu nadväzuje a súvisí s viacerými normami. Jedným z východísk sú požiadavky ITIL, ktoré poskytujú vhodný základ pre vývoj procesov vyhovujúcich norme ISO/IEC 20000-1 ale napriek tomu medzi normami neexistuje žiadny formálny vzťah. Požiadavky normy ISO/IEC 20000-1 odporúčame implementovať spolu so súvisiacimi normami ISO 9001:2015 a ISO/IEC 27001:2013. Body uvedených noriem sú zjednotené a pripravené tak na lepšiu integráciu. Okrem toho sú v norme uvedené odkazy aj na súvisiace normy, ktoré bližšie špecifikujú požiadavky. Ide o normy:
Normu ISO/IEC 20000-1 odporúčame implementovať a certifikovať v spoločnostiach, ktoré majú záujem o štandardizáciu a zlepšenie poskytovaných služieb. Zároveň je vhodná pre všetky spoločnosti, ktoré poskytujú služby v oblasti IT a majú záujem poskytovať zákazníkom služby v súlade s medzinárodnými štandardmi.
Zdroje:
https://www.efocus.sk/images/uploads/zvijak.pdf
https://www.iso.org/standard/70636.html
STN ISO/IEC 20000-1
Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac