Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
sk
cs
en
de
Už 10.04. sa uskutoční webinár - Porozumenie požiadavkám a dopadom nariadenia Cyber Resilience Act. Zľava 50% pre zákazníkov CeMS a partnerov webinára! Viac informácií TU.

Ergonómia – prispôsobme pracovisko človeku, nie človeka pracovisku

Každá činnosť spôsobuje zaťaženie organizmu človeka. Pracovná záťaž závisí od charakteru pracovnej činnosti, pracovného prostredia, od organizačných ale aj technických podmienok, v ktorých sa vykonáva. Okrem toho závisí aj od pracovníka samotného, teda od jeho osobnej predispozície, zdravotného stavu a ďalších individuálnych faktorov.

Ľudské telo je stvorené na pohyb. Vhodné druhy pohybu, zaťaženia a tiež oddychu sú pre zachovanie funkcií tela potrebné. Následkom dlhodobého, nadmerného alebo jednostranného zaťaženia môže dôjsť k poškodeniu podporno-pohybového systému ale aj k zraneniu jednotlivých častí tela, čo sa prejavuje formou dlhodobých PN, zníženou kvalitou práce či v najhoršom prípade formou chorôb z povolania. Poškodenia kostrovo-svalového systému predstavujú jedno z najčastejších ochorení súvisiacich s prácou. V celej EÚ ovplyvňujú milióny zamestnancov a pre zamestnávateľov predstavujú nadbytočné náklady. Preto vzniklo v praxi veľké množstvo hodnotiacich nástrojov a metód, ktorými je možné takéto nadmerné zaťaženie, či už fyzické alebo psychické, zhodnotiť a predísť tak nežiadúcim dlhodobým následkom nadmernej pracovnej záťaže.

Vo väčšine prípadov je cieľom metód z oblasti ergonómie aproximácia medicínskych a antropometrických poznatkov ergonómom technikom. Mnohé z hodnotiacich nástrojov sa ukázali ako veľmi približné, ale viaceré z nich sa dopracovali, spresnili a používajú sa na základnú identifikáciu problémov a pri návrhoch pracovných systémov so zreteľom na človeka.

V rámci platnej legislatívy Slovenskej republiky pre hodnotenie fyzickej záťaže využívame na Slovensku dominantne Vyhlášku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 542/2007 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred fyzickou záťažou pri práci, psychickou pracovnou záťažou a senzorickou záťažou pri práci a Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 281/2006 o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri ručnej manipulácií s bremenami. V prípade podnikov s produkciou na území Českej republiky je to dominantne práve Nariadenie vlády ČR č. 361/2007 Zb.: „Nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.“

Pokiaľ sa chcete na tému ergonómie dozvedieť čo najviac, prihláste sa na náš verejný online kurz Ergonómia v priemysle .

Odporúčané školenia:

Názov školenia Trvanie školenia Miesto konania Cena Najbližší termín
2 dni (8:00 - 14:00)
Online 359,00 €
441,57 € s DPH
29.04.2025 - 30.04.2025 + 2

Podobné články

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

KATEGÓRIA

Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?

Zobraziť viac
Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

KATEGÓRIA

Falšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.

Zobraziť viac
Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

KATEGÓRIA

Na konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.

Zobraziť viac
ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

KATEGÓRIA

V dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.

Zobraziť viac

Newsletter