Ako sa prejaví nový zákon o zálohovaní v praxi? Kto bude musieť a kto nebude musieť vykonávať odber fliaš a aké výhody to prinesie pre spoločnosť?
Zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov(ďalej len zákon) nadobudol účinnosť 1. decembra 2019.
Zákonom sa Slovenská republika snaží zaviesť zálohový systém jednorazových obalov na nápoje a prispieť k zníženiu voľne odhodených odpadov z obalov v prírode, tak aby sa mohlo skvalitniť životné prostredie občanov Slovenskej republiky a zároveň plniť ciele stanovené na európskej úrovni.
Zákon sa vzťahuje na zálohovanie jednorazových obalov, na nápoje, ktoré sa uvádzajú na trh v Slovenskej republike a na odpady z týchto obalov - plastové fľaše a plechovky od nápojov.
Zálohuje sa jednorazový obal na nápoje z:
Odber fliaš a plechoviek v rámci zálohového systému sa bude vykonávať – manuálne a strojovo.
Odovzdávať budeme len obaly, ktoré:
Pokiaľ budú porušené uvedené pravidlá, subjekty, ktoré budú poskytovať zálohu a odoberať uvedené obaly majú právo zo zákona odmietnuť prevzatie obalov.
O čom v praxi bude výrobca a distribútor, ktorý vykonáva predaj nápojov v zálohovaných jednorazových obaloch informovať na predajnej ploche svojej prevádzky konečnému používateľovi.
Zákon ďalej ukladá povinnosti subjektom v rámci zálohového systému jednorazových obalov ako je výrobca obalov, distribútor obalov a správca.
Taktiež sa zaoberá postavením orgánov štátnej správy pre oblasť zálohovania jednorazových obalov na nápoje a odpadov z týchto obalov, ktorými sú ministerstvo životného prostredia, Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenská obchodná inšpekcia.
Kto sa musí zapojiť do zálohovania:
Kto bude musieť odoberať zálohované obaly:
Kto nebude musieť odoberať zálohované obaly:
Správca bude založený združením právnických osôb, ktoré uvádzajú jednorazové obaly na trh, resp. konzorciom zloženým z viacerých združení. Schvaľovať ho bude ministerstvo ŽP.
Systém bude financovať správca z vlastných zdrojov, v súlade s princípom rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ale vylúčenou nie je podpora zo strany štátu, o ktorú môže správca požiadať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 587/2004 Z. z.
o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Aké sú prechodné obdobia na spustenie procesu zálohovania:
Záverom zákona sa ustanovujú prechodné ustanovenia, cieľom ktorých je upraviť prechod na novú právnu úpravu. Obaly, ktoré nebudú označené ako zálohované v zmysle zákona môžu byť uvedené na trh do 31.12.2021 a distribuované len do 30.06.2022, aby postupne došlo k úplnej výmene obalov na trhu.
Zároveň je týmto zabezpečené aj financovanie triedených zložiek komunálneho odpadu – obalov z plastov nepokryté zálohovým systémom, keďže výrobcovia do konca roka už organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly zaplatili poplatky na nakladanie s odpadom z týchto obalov.
Výhoda pre výrobcov obalov:
V článku III sa novelizuje zákon o odpadoch. Výrobca obalov, ktorý uvedie na trh zálohované jednorazové obaly na nápoje nebude platiť poplatky organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly za množstvo takýchto obalov, keďže tieto odpady z obalov nebudú súčasťou zberu triedených zložiek komunálneho odpadu. Avšak pre ostatné typy obalov, ktoré nebudú patriť do pôsobnosti tohto zákona, bude výrobca obalov plniť povinnosti v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov prostredníctvom zmluvnej organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly.
Zdroje:
Zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
čl. III § 103 ods. 1 až 20 v bode 5, bodov 6, 7, 8 a 9, ktoré nadobudli účinnosť 1. januára 2020, (Informačný systém odpadového hospodárstva),
čl. III bodu 2 a § 103 ods. 22 a 23 v bode 5, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2021, (Zápis a výmaz výrobcu vyhradeného výrobku do Registra výrobcov vyhradeného výrobku),
čl. III § 103 odseku 21 v bode 5, ktorý nadobúda účinnosť 1. júla 2021, (Žiadosť o vydanie rozhodnutia, predĺženie platnosti rozhodnutia alebo žiadosť o zmenu rozhodnutia podľa tohto zákona sa podáva elektronicky prostredníctvom informačného systému),
čl. I § 3, (Zálohovanie jednorazového obalu na nápoje), § 4 ods. 1 písm. a) až c), f) až h) (Povinnosti výrobcu obalov), § 5 ods. 1 písm. a) až c), f) až j) (Povinnosti distribútora obalov), § 6 ods. 10 (Správca), § 7 ods. 1 písm. c), d), g), i), n), q) až s) (Správca je povinný) a čl. III bodov 1, 3 a 4, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2022.
Školenie - Praktické uplatňovanie environmentálnej legislatívy vo výrobných podnikoch
Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac