Ako sa prejaví nový zákon o zálohovaní v praxi? Kto bude musieť a kto nebude musieť vykonávať odber fliaš a aké výhody to prinesie pre spoločnosť?
Zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov(ďalej len zákon) nadobudol účinnosť 1. decembra 2019.
Zákonom sa Slovenská republika snaží zaviesť zálohový systém jednorazových obalov na nápoje a prispieť k zníženiu voľne odhodených odpadov z obalov v prírode, tak aby sa mohlo skvalitniť životné prostredie občanov Slovenskej republiky a zároveň plniť ciele stanovené na európskej úrovni.
Zákon sa vzťahuje na zálohovanie jednorazových obalov, na nápoje, ktoré sa uvádzajú na trh v Slovenskej republike a na odpady z týchto obalov - plastové fľaše a plechovky od nápojov.
Zálohuje sa jednorazový obal na nápoje z:
Odber fliaš a plechoviek v rámci zálohového systému sa bude vykonávať – manuálne a strojovo.
Odovzdávať budeme len obaly, ktoré:
Pokiaľ budú porušené uvedené pravidlá, subjekty, ktoré budú poskytovať zálohu a odoberať uvedené obaly majú právo zo zákona odmietnuť prevzatie obalov.
O čom v praxi bude výrobca a distribútor, ktorý vykonáva predaj nápojov v zálohovaných jednorazových obaloch informovať na predajnej ploche svojej prevádzky konečnému používateľovi.
Zákon ďalej ukladá povinnosti subjektom v rámci zálohového systému jednorazových obalov ako je výrobca obalov, distribútor obalov a správca.
Taktiež sa zaoberá postavením orgánov štátnej správy pre oblasť zálohovania jednorazových obalov na nápoje a odpadov z týchto obalov, ktorými sú ministerstvo životného prostredia, Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenská obchodná inšpekcia.
Kto sa musí zapojiť do zálohovania:
Kto bude musieť odoberať zálohované obaly:
Kto nebude musieť odoberať zálohované obaly:
Správca bude založený združením právnických osôb, ktoré uvádzajú jednorazové obaly na trh, resp. konzorciom zloženým z viacerých združení. Schvaľovať ho bude ministerstvo ŽP.
Systém bude financovať správca z vlastných zdrojov, v súlade s princípom rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ale vylúčenou nie je podpora zo strany štátu, o ktorú môže správca požiadať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 587/2004 Z. z.
o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Aké sú prechodné obdobia na spustenie procesu zálohovania:
Záverom zákona sa ustanovujú prechodné ustanovenia, cieľom ktorých je upraviť prechod na novú právnu úpravu. Obaly, ktoré nebudú označené ako zálohované v zmysle zákona môžu byť uvedené na trh do 31.12.2021 a distribuované len do 30.06.2022, aby postupne došlo k úplnej výmene obalov na trhu.
Zároveň je týmto zabezpečené aj financovanie triedených zložiek komunálneho odpadu – obalov z plastov nepokryté zálohovým systémom, keďže výrobcovia do konca roka už organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly zaplatili poplatky na nakladanie s odpadom z týchto obalov.
Výhoda pre výrobcov obalov:
V článku III sa novelizuje zákon o odpadoch. Výrobca obalov, ktorý uvedie na trh zálohované jednorazové obaly na nápoje nebude platiť poplatky organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly za množstvo takýchto obalov, keďže tieto odpady z obalov nebudú súčasťou zberu triedených zložiek komunálneho odpadu. Avšak pre ostatné typy obalov, ktoré nebudú patriť do pôsobnosti tohto zákona, bude výrobca obalov plniť povinnosti v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov prostredníctvom zmluvnej organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly.
Zdroje:
Zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
čl. III § 103 ods. 1 až 20 v bode 5, bodov 6, 7, 8 a 9, ktoré nadobudli účinnosť 1. januára 2020, (Informačný systém odpadového hospodárstva),
čl. III bodu 2 a § 103 ods. 22 a 23 v bode 5, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2021, (Zápis a výmaz výrobcu vyhradeného výrobku do Registra výrobcov vyhradeného výrobku),
čl. III § 103 odseku 21 v bode 5, ktorý nadobúda účinnosť 1. júla 2021, (Žiadosť o vydanie rozhodnutia, predĺženie platnosti rozhodnutia alebo žiadosť o zmenu rozhodnutia podľa tohto zákona sa podáva elektronicky prostredníctvom informačného systému),
čl. I § 3, (Zálohovanie jednorazového obalu na nápoje), § 4 ods. 1 písm. a) až c), f) až h) (Povinnosti výrobcu obalov), § 5 ods. 1 písm. a) až c), f) až j) (Povinnosti distribútora obalov), § 6 ods. 10 (Správca), § 7 ods. 1 písm. c), d), g), i), n), q) až s) (Správca je povinný) a čl. III bodov 1, 3 a 4, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2022.
Školenie - Praktické uplatňovanie environmentálnej legislatívy vo výrobných podnikoch
V posledných rokoch rastie trend pet-friendly kancelárií, teda pracovísk, kam si môžu zamestnanci priniesť svojich domácich miláčikov. Hoci sa môže zdať, že sa jedná a neobvyklý prístup, skúsenosti organizácií ukazujú, že prítomnosť maznáčikov na pracovisku pozitívne ovplyvňuje pracovné prostredie a produktivitu. Čo presne znamená Pet-Friendly kancelária a aké výhody z nej plynú?
Zobraziť viacPojem proces je v dnešnej dobe veľmi populárne slovo. Avšak ľudia častokrát nevedia, čo tento pojem znamená. Viete, čo to ten proces vlastne je?
Zobraziť viacSvetový deň kvality oslavujeme každý rok, druhý novembrový štvrtok. V roku 2024 je to 14. november. V tento deň sa zameriavame na dôležitosť kvality vo všetkých oblastiach nášho života, pretože kvalita je neodmysliteľnou súčasťou našich životov, či už pri výrobe produktov alebo poskytovaní služieb.
Zobraziť viacV dnešnom konkurenčnom prostredí sa firmy snažia neustále zlepšovať svoje služby a produkty. Jedným z nástrojov, ktorý im v tom pomáha, sú ISO normy. V tomto článku sa zameriame na štyri konkrétne normy – ISO 17100, ISO 28000, ISO 18788 a ISO 41001 – a vysvetlíme, prečo sú dôležité pre rôzne oblasti podnikania.
Zobraziť viac