Podľa výsledkov z auditov tretích strán (certifikačné orgány) v IATF svetovej databáze je najčastejším problémom pre orgánizacie uplatňujuce požiadavky automobilovej normy IATF16949:2016 oblasť riadenia nezhody a prijímania nápravného opatrenia a s tým úzko súvisiaca oblasť riešenia problémov.
Top 10 Pareto závažných nezhôd z auditov tretích strán podľa štandardu IATF16949: 2016 na konci 2019.
Globálny trend ukazuje, že organizácie neprijímajú účinné nápravné opatrenia pre nezhody, ktoré boli zistené počas auditov tretích strán, a ich procesy riešenia problémov nie sú pri riešení týchto problémov efektívne. Počas kontrolných auditov sa preto zisťujú opakované nezhody spolu s ďalšou závažnou nezhodou, ktorá sa zaznamenáva pre proces nápravných opatrení.
Kľúčom k úspešnému riešeniu problémov je nájsť a odstrániť hlavnú príčinu, takzvaný „koreň“ problému.
Ak koreňová príčina nie je jasne identifikovaná, je lákavé namiesto toho vyriešiť symptómy alebo dopad problému. Hoci problém vyzerá „vyriešený“, koreňová príčina sa opäť objaví. Cyklus opakovaného riešenia príčin je často veľmi nákladný, pretože spotrebúva zdroje (čas, materiály, IS atď.). Tomu by sa mali organizácie vyhnúť.
Riešenie problémov možno definovať ako proces na identifikáciu koreňových príčin. Jeho cieľom je vyriešiť problémy pomocou štruktúrovaného a tímového prístupu. Mnoho organizácií pristupuje k riešeniu problémov tak, že zvyčajne iba reaguje na zlyhanie niektorého procesu odstránením následkov zlyhania. Organizácia však môže riešením problémov výrazne prispievať k jej neustálemu zlepšovaniu. Konečným cieľom účinného riešenia problémov je aplikovať získané skúsenosti tímu na predchádzanie zlyhaní skôr, ako k zlyhaniu dôjde.
CeMS ponúka školenia a podporu súvisiacu s efektívnym riešením problémov (napr. Problem solving, Global 8D, FMEA). Bližšie informácie nájdete v sekcií školenia.
Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac