Každých 5 rokov prebieha preskúmanie noriem ISO. Po preskúmaní normy buď ostanú bez zmeny, niektoré sa úplne zrušia a iné sa začnú upravovať, čaká ich tzv. revízia. Posledná revízia normy ISO 9001 prebehla v roku 2008. Aké povinnosti a zmeny prináša norma ISO 9001:2015? V čom nám pomôže a kto stojí za revíziou normy?
Jedná sa o komisiu ISO/TC 176/SC 2 Quality Systéms. Nachádzajú sa v nej odborníci z celého sveta, presnejšie zo 77 krajín, vrátane Slovenska.
Momentálne nemusia robiť nič. Norma je stále len v štádiu vývoja. Organizácie by sa ale mali pomaly začať oboznamovať s pripravovanými zmenami.
Norma začne platiť od septembra 2015. Od tohto obdobia organizácie, ktoré majú certifikovaný systém manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2008 majú tri roky prechodné obdobie počas, ktorého musia prejsť na novú normu ISO 9001:2015. Prechodné obdobie skončí v septembri 2018.
Zdroj: www.iso.org
Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac