Od 30. 9. 2016 sa Nariadením Komisie (EU) č. 2016/460 menia pravidlá pre nakladanie s odpadovým polystyrénom. Jedná sa o obmedzenie používania látky HBCDD – hexabrómcyklododekánu (retardér – spomalovač horenia). Eliminuje sa tým vrátenie tejto látky do výrobkového cyklu, napríklad recykláciou polystyrénu. Ide o polystyrén, ktorý sa používa ako izolant v stavebníctve.
Európska komisia (EK) sa od roku 2008 snaží o kroky, ktoré smerujú k zamedzeniu výskytu a rozšíreniu látky HBCDD do životného prostredia (táto látka sa používa v polystyréne ako spomaľovač horenia, teda k ochrane pred požiarmi na stavbách a z bezpečnostných dôvodov, pretože má samo zhášajúci charakter). Tiež sa pridáva do podlahových textílii.
V máji roku 2013 sa uskutočnilo zasadanie komisie členských štátov Štokholmskej zmluvy (obdoba REACH platiaca celosvetovo), kde bol HBCDD zaradený do prílohy I. k celosvetovému zoznamu dosiaľ zakázaných 22 POP – perzistentných organických látok. Zároveň bolo schválené „prechodné“ obdobie pre používanie HBCDD v expandovanom a extrudovanom polystyréne iba pre stavebné postupy.
EK rozhodla, že o ratifikácii týchto zmlúv rozhodne za všetkých svojich členov až po skončení autorizácie HBCDD v rámci REACH. Tá bola ukončená s oneskorením 13. januára 2016 s tým, že pre 10 výrobcov bolo s ohľadom na nedostatok náhradného materiálu na trhu povolené používanie uvedenej látky pre stavebné postupy do 21. 8. 2017.
Jedná sa o európsky zákaz. Pre európskych výrobcov platí už od 21. 8. 2015 zákaz používať HBCDD vo výrobkoch a zároveň platí, že výrobky obsahujúce HBCDD musia byť označené.
Sú to kroky smerujúce k bezpečnému odstráneniu výrobkov, z ktorých sa stanú odpady, a ktoré túto látku historicky obsahujú.
EK zároveň umožňuje používať látku HBCDD na výnimku až do 20.4.2019. To je termín, kedy koncentračný limit 1000 mg/kg sušiny bude preskúmaný Komisiou.
Odpadový stavebný polystyrén s obsahom vyšším ako je limitná hodnota môže byť iba energeticky využitý (cementárne alebo zariadenia pre energetické využitie odpadov), spálený (spaľovne odpadov) alebo upravený tak, aby sa koncentrácia HBCDD v odpadovom polystyréne znížila pod koncentráciu 1000 mg/kg a následne uložený na skládku pre nebezpečný odpad.
Odpady z polystyrénu bez retardéra je možné recyklovať doterajším spôsobom.
Žlté kontajnery určené v rámci obecného systému nie sú určené pre odpadový stavebný polystyrén. Pokiaľ odpadový stavebný polystyrén vzniká podnikajúcemu subjektu v rámci jeho podnikateľskej činnosti, tak ho musí odovzdať oprávnenej osobe. Nie je možné ho ukladať do žltých zberných nádob na plastový odpad (nejedná sa o odpad podobný komunálnemu, pre ktorý je potrebné mať uzavretú zmluvu s obcou). Podnikajúci subjekt by sa tým dopustil správneho deliktu.
Rovnako by sa jednalo o priestupok fyzickej osoby, a to buď podľa zákona č. 79/2015 Z.z. alebo o porušenie VZN obce. Obecné systémy nie sú nastavené pre situácie, kedy by sa do žltých zberných nádob vhadzoval stavebný polystyrén zo stavieb realizovaných svojpomocne. Uvedený odpad patrí do zberného dvoru príslušnej obce.
V posledných rokoch rastie trend pet-friendly kancelárií, teda pracovísk, kam si môžu zamestnanci priniesť svojich domácich miláčikov. Hoci sa môže zdať, že sa jedná a neobvyklý prístup, skúsenosti organizácií ukazujú, že prítomnosť maznáčikov na pracovisku pozitívne ovplyvňuje pracovné prostredie a produktivitu. Čo presne znamená Pet-Friendly kancelária a aké výhody z nej plynú?
Zobraziť viacPojem proces je v dnešnej dobe veľmi populárne slovo. Avšak ľudia častokrát nevedia, čo tento pojem znamená. Viete, čo to ten proces vlastne je?
Zobraziť viacSvetový deň kvality oslavujeme každý rok, druhý novembrový štvrtok. V roku 2024 je to 14. november. V tento deň sa zameriavame na dôležitosť kvality vo všetkých oblastiach nášho života, pretože kvalita je neodmysliteľnou súčasťou našich životov, či už pri výrobe produktov alebo poskytovaní služieb.
Zobraziť viacV dnešnom konkurenčnom prostredí sa firmy snažia neustále zlepšovať svoje služby a produkty. Jedným z nástrojov, ktorý im v tom pomáha, sú ISO normy. V tomto článku sa zameriame na štyri konkrétne normy – ISO 17100, ISO 28000, ISO 18788 a ISO 41001 – a vysvetlíme, prečo sú dôležité pre rôzne oblasti podnikania.
Zobraziť viac