Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
sk
cs
en
de
Už 10.04. sa uskutoční webinár - Porozumenie požiadavkám a dopadom nariadenia Cyber Resilience Act. Zľava 50% pre zákazníkov CeMS a partnerov webinára! Viac informácií TU.

Ako nakladať s odpadovým stavebným polystyrénom

KATEGÓRIA
|
AUTOR

Od 30. 9. 2016 sa Nariadením Komisie (EU) č. 2016/460 menia pravidlá pre nakladanie s odpadovým polystyrénom. Jedná sa o obmedzenie používania látky HBCDD – hexabrómcyklododekánu (retardér – spomalovač horenia). Eliminuje sa  tým vrátenie tejto látky do výrobkového cyklu, napríklad recykláciou polystyrénu. Ide o polystyrén, ktorý sa používa ako izolant v stavebníctve.

 

Európska komisia (EK) sa od roku 2008 snaží o kroky, ktoré smerujú k zamedzeniu výskytu a rozšíreniu látky HBCDD do životného prostredia (táto látka sa  používa v polystyréne ako spomaľovač horenia, teda k ochrane pred požiarmi na stavbách a z bezpečnostných dôvodov, pretože má samo zhášajúci charakter). Tiež sa pridáva do podlahových textílii.

 

V máji roku 2013 sa uskutočnilo zasadanie komisie členských štátov Štokholmskej zmluvy (obdoba REACH platiaca celosvetovo), kde bol HBCDD zaradený do prílohy I. k celosvetovému zoznamu dosiaľ zakázaných 22 POP – perzistentných organických látok. Zároveň bolo schválené „prechodné“ obdobie pre používanie HBCDD v expandovanom a extrudovanom polystyréne iba pre stavebné postupy.

 

EK rozhodla, že o ratifikácii týchto zmlúv rozhodne za všetkých svojich členov až po skončení autorizácie HBCDD v rámci REACH. Tá bola ukončená s oneskorením 13. januára 2016 s tým, že pre 10 výrobcov bolo s ohľadom na nedostatok náhradného materiálu na trhu povolené používanie uvedenej látky pre stavebné postupy do 21. 8. 2017.

 

Jedná sa o európsky zákaz. Pre európskych výrobcov platí už od 21. 8. 2015 zákaz používať HBCDD  vo výrobkoch a zároveň platí, že výrobky obsahujúce HBCDD musia byť označené.

 

Sú to kroky smerujúce k bezpečnému odstráneniu výrobkov, z ktorých sa stanú odpady, a ktoré túto látku historicky obsahujú.

 

EK zároveň umožňuje používať látku HBCDD na výnimku až do 20.4.2019. To je termín, kedy koncentračný limit 1000 mg/kg sušiny bude preskúmaný Komisiou.

 

Čo s ním ?

Odpadový stavebný polystyrén s obsahom vyšším ako je limitná hodnota môže byť iba energeticky využitý (cementárne alebo zariadenia pre energetické využitie odpadov), spálený (spaľovne odpadov) alebo upravený tak, aby sa koncentrácia HBCDD v odpadovom polystyréne znížila pod koncentráciu 1000 mg/kg a následne uložený na skládku pre nebezpečný odpad.

Odpady z polystyrénu bez retardéra je možné recyklovať doterajším spôsobom.

 

Kam s ním?

Žlté kontajnery určené v rámci obecného systému nie sú určené pre odpadový stavebný polystyrén. Pokiaľ odpadový stavebný polystyrén vzniká podnikajúcemu subjektu v rámci jeho podnikateľskej činnosti, tak ho musí odovzdať oprávnenej osobe. Nie je možné ho ukladať do žltých zberných nádob na plastový odpad (nejedná sa o odpad podobný komunálnemu, pre ktorý je potrebné mať uzavretú zmluvu s obcou). Podnikajúci subjekt by sa tým dopustil správneho deliktu.

Rovnako by sa jednalo o priestupok fyzickej osoby, a to buď podľa zákona č. 79/2015 Z.z. alebo o porušenie VZN obce. Obecné systémy nie sú nastavené pre situácie, kedy by sa do žltých zberných nádob vhadzoval stavebný polystyrén zo stavieb realizovaných svojpomocne. Uvedený odpad patrí do zberného dvoru príslušnej obce.

Podobné články

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

KATEGÓRIA

Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?

Zobraziť viac
Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

KATEGÓRIA

Falšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.

Zobraziť viac
Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

KATEGÓRIA

Na konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.

Zobraziť viac
ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

KATEGÓRIA

V dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.

Zobraziť viac

Newsletter