Spoločnou iniciatívou predstaviteľov AIAG a VDA, inštitúcií, ktorých každá má svoju vlastnú príručku pre analýzu možných chýb FMEA, boli usporiadané stretnutia medzi zástupcami týchto dvoch inštitúcií s cieľom zjednotiť tieto metodiky. Stretnutia sa konali od mája 2015. Dôvodom pre zjednotenie prístupov bola skutočnosť, že výrobcovia v dodávateľskom reťazci výrobcov automobilov, ktorí dodávajú súčiastky pre výrobcov automobilov v Severnej Amerike a v Európe, najmä v Nemecku, museli pracovať podľa rôznych metodík.
To viedlo v mnohých prípadoch k rôznym prioritám vo výrobe, čo malo aj ekonomické dôsledky. Samozrejme pritom sa musela vytvárať dvojitá dokumentácia a pracovníci museli ovládať obidve metodiky.
Hlavnou oblasťou zjednotenia prístupov sú metodiky, podľa ktorých sa označuje závažnosť chyby, pravdepodobnosť výskytu a pravdepodobnosť odhalenia pri FMEA návrhu ako aj pri príprave výrobného procesu. Ďalšou dôležitou oblasťou zjednotenia je spôsob celkového vyhodnotenia rizika a určenia priorít pri zavádzaní opatrení na jeho zníženie.
V druhom polroku 2017 sa uskutočnilo preškolenie hlavných skupín užívateľov z firiem v dodávateľských reťazcoch v severnej Amerike a tiež v Nemecku. Títo užívatelia potom aplikovali novú zjednotenú metodiku vo vlastných analýzach FMEA a ich pripomienky boli zhromažďované, analyzované a v súčasnej dobe sú zapracovávané.
Vydanie nového manuálu sa očakáva v máji 2018.
Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac