Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
sk
cs
en
de
Už 10.04. sa uskutoční webinár - Porozumenie požiadavkám a dopadom nariadenia Cyber Resilience Act. Zľava 50% pre zákazníkov CeMS a partnerov webinára! Viac informácií TU.

Aké zmeny MMOG/LE prináša aktuálna verzia 6 pre dodávateľský reťazec v automotive?

   

     V aktuálnej dobe poznačenej najskôr COVID krízou, krízou polovodičov a vojnovým konfliktom na Ukrajine, keď sa odolnosť dodávateľského reťazca testuje viac ako kedykoľvek predtým, sa rozhodli členovia AIAG a Odette – spolu s etablovanými priemyselnými partnermi a zainteresovanými stranami vydať novú verziu MMOG/LE, s cieľom podporiť nasledujúce ciele pre stabilnejší a predvídateľnejší dodávateľský reťazec: 

•    zvýšenie viditeľnosti rizík a hrozieb v rámci sietí dodávateľov na nižšej úrovni 
•    zvyšovanie povedomia o spoločenskej zodpovednosti organizácie
•    zvyšovanie pripravenosti na krízový manažment 
•    zrýchľovanie digitálnej transformácie 
•    zlepšovanie plánovania kapacít 
•    posilňovanie opatrení v oblasti kybernetickej bezpečnosti


Čo vlastne znamená MMOG/LE ?

  • z angličtiny Materials Management Operations Guideline / Logistics Evaluation čiže Guideline pre Manažment Materiálového toku / Hodnotenie Logistiky
  • vyvinutý v roku 2004 Automotive Industry Action Group (AIAG) a Odette International na základe dohodnutých obchodných procesov medzi OEM a ich dodávateľmi
  • Global MMOG/LE je teda sebahodnotenie úrovne plnenia požiadaviek vedené manažmentom dodávateľského reťazca, nie klasický audit
  • globálny nástroj, ktorý objasňuje jednotlivé časti dodávateľského reťazca a umožňuje organizácii dokončiť hodnotenie ich výkonnosti a schopností v porovnaní s osvedčenými „best practice“ postupmi v odvetví

 

Ktorí OEM´s požadujú od dodávateľov zavedenie MMOG/LE?

     Zoznam OEM, ktorí požadujú implementáciu MMOG/LE a vykonávania samohodnotenia sa každý rok rozširuje. Aktuálne ho požadujú viaceré automobilky napr. FORD, STELLANTIS, VOLVO, JAGUAR LANDROVER, GENERAL MOTORS, NISSAN, RENAULT, VAUXHALL, DACIA.

 

Súvislosť medzi Global MMOG/LE, IATF 16949 a CSR OEM

     IATF 16949 uvádza Global MMOG/LE v prílohe B, v časti „Production control“ / Riadenie výroby. OEM´s výrobcovia v rámci svojich CSR ku IATF napr. FORD, STELLANTIS definujú aj požiadavku na výkon sebahodnotení v zmysle MMOG/LE. 


Ako si vybrať správnu verziu hodnotenia MMOG/LE požiadaviek v organizácii ?

     Verzia hodnotenia BASIC (základná) bola vypracovaná so zameraním na malé podniky, ktoré sú Tier 2 -n dodávateľom pre OEM´s, pričom definuje 96 kritérií.

     Verzia hodnotenia FULL (úplná) je zameraná na Tier 1 dodávateľov voči OEM, obsahuje 176 kritérií.

 

Aké zmeny prináša aktuálna verzia MMOG/LE V6?
     V poslednej verzii MMOG/LE V6 došlo ku zníženiu počtu kritérií z pôvodných 187 na 176, napriek tomu že bolo zavedených 11 nových kritérií. Táto verzia je strategická keďže kladie dôraz na strategické plánovanie, proces výberu dodávateľov v rámci Supply Chain managementu, sociálne a environmentálne požiadavky súvisiace s E.S.G.. Vzhľadom ku kríze, ktorú automotive segment prekonal došlo aj ku zdôrazneniu potreby neustáleho rozvoja dodávateľov a odolnosť dodávateľského reťazca.
Viacej informácií ku požiadavkám MMOG/LE sa dozviete na našom odbornom verejnom kurze „Školenie ku výkladu požiadaviek MMOG/LE V6 príručky“ https://www.cems.sk/skolenie/534-skolenie-ku-vykladu-poziadaviek-mmog-le-v6-prirucky 

V prípade, že budete potrebovať vykonať interný self-assessment v zmysle MMOG/LE, budeme radi, ak sa na nás obrátite.

Váš team CeMS  
 

Odporúčané školenia:

Názov školenia Trvanie školenia Miesto konania Cena Najbližší termín
2 dni (8:00 - 14:00)
Online 359,00 €
441,57 € s DPH
16.06.2025 - 17.06.2025 + 2

Podobné články

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

KATEGÓRIA

Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?

Zobraziť viac
Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

KATEGÓRIA

Falšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.

Zobraziť viac
Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

KATEGÓRIA

Na konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.

Zobraziť viac
ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

ISO 37001:2025: Nový štandard pre boj proti úplatkárstvu v digitálnom veku

KATEGÓRIA

V dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.

Zobraziť viac

Newsletter