Analytická metóda, ktorej cieľom je zjednodušiť dizajn a výrobu produktu zloženého z viacerých komponentov. DFMA je kombinácia dvoch metodológií: Design for Manufacture, ktorá znamená zjednodušenie výroby dielov, z ktorých sa skladá koncový výrobok a Design for Assembly, ktorá sa snaží o zjednodušenie procesu zostavovania dielov do hotového výrobku.
DFMA predpokladá maximálne zjednodušenie dizajnu produktu bez dopadu na jeho funkcionalitu a kvalitu. Filozofiou DFMA je, že najlacnejší komponent je neexistujúci komponent. Znížením počtu samostatných dielov vo výrobku sa redukuje na nulu potreba dizajnovania komponentu, aktualizácia spojená s redizajnom, výroba komponentu a s ňou spojené straty, skladovanie komponentu a výrobné chyby spôsobené chybnou montážou komponentu. Potenciál úspor je v prípade zjednodušenia dizajnu vysoký, spoločnosti ako Ford reportujú saving na úrovni desiatok miliónov dolárov.
DFMA sa využíva softvér DFA Software - Product Simplification spoločnosti Boothroyd Dewhurst.
Proces redizajnu výrobku začína jeho funkčnou a štruktúrnou analýzou, v ktorej sa popíše celý výrobok z hľadiska funkčnosti a naplnení zákazníckych predstáv
V druhej, analytickej časti sa skúma každý diel z viacerých hľadísk. Materiálového zloženia, procesných operácií pri kompletizovaní výrobku (takt time, nutnosť používať špeciálne nástroje pre jeho umiestnenie, možnosť zničenia pri montáži, možnosť vykĺznutia a pod.), jeho účel z hľadiska celkovej funkčnosti výrobku. Zostavuje sa aj procesný diagram skladania celku z častí, vrátane časov operácií, použitých materiálov a operácií (napríklad: operácia lepenie, materiál lepidlo, čas operácie 12 sekúnd). V analytickej časti sa hľadajú potenciálne diely celku, ktoré sa buď dajú úplne vylúčiť, alebo spojiť s iným dielom do jedného kusu. Podobne sa hľadajú aj procesy, ktoré sa dajú vylúčiť Pre ich identifikáciu slúžia tri eliminačné otázky:
Pokiaľ sú odpovede na všetky tri otázky „nie“, potom je pravdepodobne možné diel buď úplne vylúčiť, alebo ho zlúčiť s iným, čím sa zjednoduší dizajn výrobku.
Redizajn výrobku je tretím krokom DFMA. Návrh nového dizajnu obsahuje už zlúčené diely do jedného celku, prípadne neobsahuje vylúčené, zbytočné diely. Rovnako z procesnej schémy zostavenia produktu sú vylúčené operácie nutné pre montáž zlúčených, alebo eliminovaných dielov. Redizajn sa musí realizovať tak, aby bola funkčnosť a spoľahlivosť hotového výrobku zachovaná. Zredukovanie počtu dielov naopak musí vylepšiť procesy výroby tým, že sa zjednodušia, usporia sa náklady na pomocné materiály, čas na zostavovanie dielov a zníži sa chybovosť procesu.
V záverečnej fázy DFMA sa zhrnú do správy výsledky predchádzajúcich troch častí.